Tillsynsnämnden för revisorer sammanträdde den 14 februari 2025 och avgjorde nio tillsynsärenden och meddelade ett förhandsbesked
Vid sammanträdet beslutades det att i åtta fall meddela varning och i ett fall erinran.
I ärendena 2024-372, 2024-373 och 2024-374 aktualiserades reglerna om förbjudna lån i aktiebolagslagen (2005:551) med anledning av en fastighetstransaktion och även frågan om dess effekter på redovisningen.
I ärendena 2024-88 och 2024-541 behandlades frågan om upprättandet av flera revisionsberättelser för samma räkenskapsår. I det första ärendet hade revisorn bl.a. upprättat tre revisionsberättelser utan att i de två senare ange att de ersatte en tidigare. De två första revisionsberättelserna innehöll dessutom en oriktig uppgift om att det skett ett kapitaltillskott som återställt det negativa egna kapitalet på nya året. I det andra ärendet hade revisorn bl.a. upprättat två revisionsberättelser utan att i den sista ange att den ersatte en tidigare.
I ärendet 2025-15 vidhåller Revisorsinspektionens sin tidigare praxis att vänskapshot, i situationer som den i förhandsbeskedet aktuella, inte kan neutraliseras enbart genom byråinterna åtgärder. Vänskapshotet kunde dock neutraliseras genom extern en s.k. second opinion.